Kismeti, Prestige MFC, Genius dhe Art Inox janë katër skuadrat ende në garë për këtë sezon, pasi kaluan me sukses çerekfinalet. Kismeti mposhti KS1 me shifrat 4-2 në fazën çerekfinale, një ndeshje mjaft e luftuar nga të dyja skuadrat durrsake. Përballja Vila L – Art-Inox prodhoi gjithashtu një lojë shumë të fortë, me kohën e rregullt që u mbyll me rezultatin 2-2, ndërsa Art-Inox kaloi në gjysmëfinale pasi mundi me penallti 5-4 Vila L.

Prestige MFC nuk e diskutoi fitoren me Six Star, duke triumfuar me shifrat e thella 9-1 e duke siguruar kështu fazën tjetër. MFC Genius – Beautiful Albania ishte një nga takimet më të forta të fazës çerekfinale, teksa koha e rregullt e kësaj ndeshje u mbyll me shifrat 1-1. Nga penalltitë, skuadra e Genius u tregua më e saktë duke fituar me rezultatin 3-2 e duke kaluar në gjysmëfinale.

Në shortin e hedhur këtë të shtunë nga specialistët e Departamentit të Futbollit Amator janë përcaktuar edhe cciftet gjysmëfinaliste. Prestige do të përballet në gjysmëfinale me MFC Genius, ndërsa Art-Inox do të luajë kundër Kismetit. Gjysmëfinalet do të luhen më 6 korrik, në ora 19:00 dhe 20:00 në ‘East Park’.

Ndeshjet e fazës çerekfinale të kampionatit 5×5:

MFC Genius 1–1 Beautiful Albania (3-2 me penallti)

KS1 2–4 Kismeti

Prestige 9–1 Six Star

Vila L 2–2 Art Inox (4-5 me penallti)

Çiftet gjysmëfinaliste:

Art Inox– Kismeti, ora 19:00, 6 korrik

 MFC Genius – Prestige, ora 20:00, 6 korrik