Buffon sinjale Mancinit për Botërorin: Më motivon për të vazhduar karrierën

“Nuk i mbaj mend të gjitha trofetë që kam fituar, por kam luajtur në ekipe të mëdha së bashku me shokë të mëdhenj të skuadrës që më ndihmuan të fitoja shumë”. Kështu e nisi intervistën e tij në emisionin Tiki Taka, Gigi Buffon. Ai më pas u ndal gjatë te transferimi i tij te Parma, eksperienca me Juventusin si dhe synimet e tij.

I pyetur nëse dëshiron të shkojë në Kupën e Botës me Italinë ai u shpreh: “Ky është justifikimi për të vazhduar karrierën. Është motivimi që i bën të gjithë të vazhdojnë”.

PARMA- “Në karrierën time gjithmonë kam bërë zgjedhje me instinkt dhe nuk kam bërë asnjëherë llogaritë. Gjithmonë kam bërë zgjedhje që më kanë bërë të lumtur. Në vitin 2006 si portieri më i mirë në botë, shkova në Serinë B me Juventusin dhe askush në kushtet e mia nuk do ta kishte bërë atë. Vetëm një i çmendur mund ta bënte, por unë e bëra sepse besoj në disa gjëra dhe jam i kënaqur që mund t’i shoqëroj”.

DONNARUMMA TË PSG- “Mendoj se Gigio bëri një zgjedhje më se të justifikuar. Këtë sezon ai ka disa vështirësi, por mendoj se do të jetë titullar në të ardhmen e afërt”.

JUVENTUS NË CHAMPIONS LEAGUE– “Kur Juventusi duket se është në telashe, ata gjithmonë befasojnë dhe godasin duke fituar trofetë më të paimagjinueshëm. Unë e shoh Juventusin gjithmonë protagonist në çdo kompeticion, pastaj fitimi i Champions League në vitet e fundit, kundër disa skuadrave, është gjithmonë i komplikuar”.

STILI I JUVENTUSIT- “Juve nuk luan keq, Juve kur fiton e bën si një ekip solid, kompakt që nuk lejon hapësirë ​​dhe për këtë arsye e bën lojën të shëmtuar. Juventusi ynë që arriti dy herë në finale ishte solid, pastaj nuk fitoi sepse ata luajtën kundër një Barcelone dhe një Real Madridi që ishin katër herë më të lartë se ne, por pa ato karakteristika nuk do të kishim arritur kurrë në finale”.

TRANSFERIMI TEK ATALANTA- “Gasperini e di, ndodhi që kur kisha vendosur të shkoja në Bergamo fola me drejtuesit e Juventusit dhe me Pirlon që më bindën të qëndroja. Ata më njohin në mënyrë perfekte dhe kanë prekur disa tela që nuk më kanë bindur të qëndroj”. /oversport.tv