Chelsea fiton derbin londinez, Conte pëson humbjen e parë tek Tottenham

Kishte 4 javë që nuk arrinte të fitonte në kampionat, por Chelsea reagon më së miri në derbin kundër Tottenhamit, duke rigjetur suksesin në Premier League.

Antonio Conte rikthehet në “Stamford Bridge”, aty ku ka festuar fitore të mëdha, por kësaj radhe detyrohet të largohet kokë-ulur, pasi janë vendasit ata që gëzojnë suksesin në derbin londinez.

Pjesa e parë nuk ofron emocione të mëdha, pasi të dyja skuadrat luajnë me shumë kujdes. Harry Kane shënon në minutat e fundit të pjesës së parë, por goli anulohet për një ndërhyrje të parregullt.

Ndeshja më e rëndësishme e kësaj jave në kampionatin anglez zhbllokohet nga një perlë e Ziyech. Sulmuesi  gjuan nga jashtë zone dhe topi merr një trajektore të çuditshme dhe përfundon në rrjetë.

Pak minuta më vonë është Thiago Silva, që shënon golin e dytë për Chelsean. Miqtë mundohen të reagojnë, por nuk rrezikojnë asnjëherë seriozisht portën e Kepa.

Chelsea rikthehet tek suksesi pas 4 javësh, ndërsa Antonio Conte pëson humbjen e parë në kampionat në krye të pankinës së Tottenhamit, pikërisht nga ish-skuadra e tij. /Oversport.tv

Angli-Premier League / Java e 23-të

Chelsea-Tottenham 2-0

Ziyech 47’, Silva 55’