Conte: Çova Juven dhe Interin në majë, Lukaku blerja më e shtrenjtë

Kur gjatë intervistës për “Sportweek” e pyesin nëse do të harxhojë shumë para tek Tottenham, Antonio Conte vendos që të sqarojë njëherë e mirë këtë përshtypje që ka krijuar:

“Më vjen për të qeshur. Më lejoni t’iu them se unë në të gjithë karrierën time, në fund kam bërë skuadrën që të fitojë dhe jo të shpenzojë. Kam harxhuar duke punuar për formimin e të rinjve, me lojtarë të nënvlerësuar ose që duheshin ringritur, futbollistë që deri në ato momente ndoshta nuk kishin fituar kurrë. Të gjithë këta lojtarë janë rifutur fuqishëm në treg, falë punës sime. Në karrierë kam kërkuar vetëm një lojtar që është paguar shumë: Lukaku”.

Trajneri italian përfiton nga rasti për të folur edhe të shkuarën e afërt te Interi: “Kërkova sulmuesin belg, bazuar në objektivat që më ishin vënë. Drejtuesit e Interit vinin në shtëpinë time dhe më thoshin se donin të thyenin hegjemoninë e Juventusit dhe të çonin Interin në majë të botës, duke shfrytëzuar mundësitë e mëdha ekonomike që kishin.

Kërkova Lukakun duke e konsideruar si vendimtar në këtë projekt. Por shikoni edhe sa u shit, pothuajse dyfishi, ashtu si Hakimi. Por mund t’ju kujtoj edhe rritjen e vlerës së Barella, Bastoni, Lautaro, që para ardhjes sime nuk luanin.

Tek Juventusi kam patur kënaqësinë të punoj me Barzagli, Bonucci dhe Chiellini: fenomenë, por kur i kisha unë nuk kishin fituar akoma asgjë”, ka përfunduar Conte. / Oversport.tv