Costacurta: Ibra nuk duhet të tërhiqet, ai ka bërë vetëm një gabim

Legjenda e Milanit, Alessandro Costacurta beson se Zlatan Ibrahimovic nuk duhet të tërhiqet në fund të sezonit, por pranon se suedezi ka bërë një gabim vendimtar këtë sezon.

40-vjeçari është në infermierinë e klubit për shkak të problemeve në gju dhe do të humbasë të paktën dhjetë ditët e ardhshme me kuqezinjtë. Trajneri i Milanit, Stefano Pioli, ka pranuar se sulmuesi nuk është i sigurt nëse do të vazhdojë karrierën e tij si lojtar përtej vitit 2022.

“Këshilla ime për Zlatanin është të mos përfundojë kështu. Lëndimi i ri mund ta bëjë situatën më stresuese, por ai duhet të rifitojë forcat, për të shkruar një faqe tjetër të kësaj historie. Ai duhet të shikojë përpara drejt objektivave më të mëdha”, tha Costacurta për La Gazzetta dello Sport.

“Unë nuk do të tërhiqesha nëse do të isha ai. Ka qenë gjithmonë një lojtar i rëndësishëm. Olivier Giroud ka qenë gjithashtu thelbësor, por unë ende preferoj Zlatanin dhe mendoj se ai ka ende shumë për të dhënë. Sigurisht, Zlatan nuk mund të luajë çdo ndeshje, por mund të jetë vendimtar në shumë ndeshje”.

Ibra ka shënuar tetë gola në 23 paraqitje këtë sezon, por ka nisur vetëm dy ndeshje si titullar në Serie A në vitin 2022, duke munguar në pesë të tjera për shkak të lëndimeve.

“Ai ka bërë vetëm një gabim,” vazhdoi ish-mbrojtësi.

“Ndoshta ai nxitoi shumë për t’u kthyer. Ai duhet të jetë më i qetë dhe të mos sforcojë kthimin e tij. Disa dëmtime mund të shkaktohen nga dëshira e tij për t’u kthyer herët, por ai duhet ta trajtojë trupin e tij në një mënyrë tjetër tani. Duhet të jetë më i duruar. Një ose dy ditë të tjera trajtim mund të bëjnë ndryshimin. /oversport.tv