Daniel Ricciardo triumfon në Itali, “xixa” mes Verstappen e Hamilton

Daniel Ricciardo ka triumfuar në Çmimin e Madh të Italisë, pasi dy pilotët që luftojnë për titullin kampion, Verstappen dhe Hamilton, patën një kontakt në mesin e garës dhe dolën jashtë piste.

Komisarët e garës do të duhet të hetojnë për atë që ndodhi në pistë. Gjithsesi skena duhet të mbetet te fituesit e garës dhe pas Ricciardo u rendit edhe një tjetër pilot i McLaren, Lando Norris.

Dy makinat britanike nuk e mbyllnin të parë të dytë që prej vitit 2012 dhe ky ishte një sukses i rëndësishëm, duke parë dominimin e Mercedes.

Pikërisht Valtteri Bottas ishte piloti tjetër që u rendit në podium, pasi Sergio Perez u penalizua me 5 sekonda për modifikime në motor dhe e humbi vendin e tretë.

Ai u rendit në vendin e pestë, pas Charles Leclerk të skuderisë Ferrari, ndërsa Carlos Sainz i “kokëkuqes” e mbylli garën në vendin e gjashtë. Sa i takon renditjes së përgjithshme të pilotëve, Verstappen kryeson me 5 pikë më shumë se Hamilton. / oversport.tv