De Biasi: Interi pretendent për titull, te Shqipëria kanë “shpërthyer” disa lojtarë

Tashmë është trjaner i Azerbajxhanit, por Gianni De Biasi njihet nga të gjithë për historinë që ka bërë me kombëtaren shqiptare. Tekniku italian ka dhënë një intervistë të gjatë për TMË Radio ku ndër të tjera foli edhe për situatën e kampionatit italian dhe kombëtares italiane.

“Unë absolutisht duhet të jem këtu (në Baku, ) sepse lojtarët e ekipit kombëtar janë pothuajse të gjithë në kampionatin vendas. Unë ndjek disa seanca stërvitore dhe të gjitha ndeshjet me stafin tim. Në mars do të kemi shansin të kemi dy miqësore para Ligës së Kombeve në qershor.”

NDËRPRERJA E SERIE A PËR KOMBËTAREN ITALIANE- “Sa më shumë kohë të kesh, aq më e lehtë është detyra, në thonjëza. Do të jenë dy ndeshje themelore dhe Mancinit do t’i duhej diçka e tillë tani. Nuk mendoj se është vendim autonom i Gravinës, por se trajneri ka disa dyshime”.

ITALIA- “Fatkeqësisht, e paguam shtrenjtë mungesën e fitores kundër Zvicrës. Mancini ka bërë një punë të madhe me një kombëtare që nuk është më e mira për sa i përket teknikës, por që mund të jetë një grup i fortë. Pengesat do të jenë të vështira, të dyja. Nuk është e garantuar që mund ta mposhtim Maqedoninë, duhet të përgatitet mirë pa menduar se tashmë kemi kaluar në raundin tjetër”.

SERIE A- “Është padyshim një kampionat emocionues. Për mua Interi është skuadra më e fortë deri tani, edhe pse më pëlqejnë shumë Milani dhe Napoli dhe në të njëjtën kohë shoh një Juventus të rifutur në garë.

Megjithatë, jo për të fituar Scudetton. Me Atalantën, megjithatë, i pashë mirë, ata morën një djalë përpara që ka forcë dhe sasi, di të shënojë shumë gola dhe merr përgjegjësi nga Morata dhe Dybala”.

Në fund ai u pyet edhe nëse do të donte të trajnonte Armando Brojën ku ishte trajner i Shqipërisë: “Ata kanë një bazë të mirë për të punuar, Edyt i kanë “shpërthyer” disa lojtarë të mirë. Broja ka cilësi, javën e kaluar ai shënoi ndaj Tottenhamit të Contes. Ai ende luan pak me kombëtaren për aq sa pritet nga ai”. /oversport.tv