Formula 1: Një garë e çmendur në Montekarlo, ai që feston në fund është Perez

Në fund të një gare që dukej sikur nuk do të mbaronte kurrë, që filloi me një orë vonesë për shkak të shiut dhe u ndal për shkak të aksidentit të rëndë të Mick Schumacher, ka qenë Sergio Perez, ai që ka triumfuar në edicionin e 68-të të Çmimit të Madh të Monakos në Formula 1.

Piloti i Red Bullit i ka rezistuar në xhirot finale sulmit të Carlos Sainz, që nuk gjeti hapësira për të parakaluar meksikanin që po haste vështirësi të mëdha me gomat.

Në shkallën e tretë të podiumit është ngjitur Verstappen, që thellon akoma më shumë diferencën me Charles Leclerc në renditjen e botërorit.

Piloti i Ferrarit e mbylli garën i katërti, po ka qenë shumë i nxehur në fund të këtij Çmimi të Madh që u komprometua nga një ngatërresë në pit stop në pjesën e parë të garës. / Oversport.tv

Foto: Formula 1 Twitter