Francesco Totti feston 45 vjetorin, Roma uron “mbretin”e saj

Francesco Totti sot ka ditëlindjen dhe mbush 45 vjeç. Marrëdhenia e tij me Romën, një histori që nuk mund të përfundojë kurrë (pavarësisht largësisë aktuale) ka filluar në vitin e largët 1989.

Pasi refuzoi ftesën e Lazios, sepse në familjen e tij  donin vetëm ngjyrat verdhekuqe, ai iu bashkua Romës. E nisi me skuadrat e moshave, për të debutuar në Serie A në 28 mars të vitit 1993, me teknikun e atëhershëm Vujadin Boskov, që besoi tek potenciali i tij.

Pas 25 vitesh me të njëjtën fanellë, 786 ndeshje dhe 307 gola, 250 prej të cilëve në elitën e futbollit italian, Totti vendosi të varë këpucët në gozhdë.

Vendimi erdhi në përfundim të sezonin 2016/2017, një surprizë, sepse numri 10 i verdhekuqve ndihej akoma një futbollist i nivelit të lartë. Nuk mendonte njësoj Spalletti, që vitin e fundit e aktivizoi shumë pak, duke sjellë polemika të mëdha me shtypin dhe tifozët.

Me fanellën e Romës, Totti ka fituar një SuperKupë Italie, 2 Kupa Italie dhe titullin historik të vitit 2001.

Me fanellën e kombëtares italiane, Totti ka fituar Kupën e Botës 2006, qershia mbi tortë e një karriere që e ka parë si protagonist në shumë stadiume të Europës, edhe në “Bernabeu”. Që mund të bëhej stadiumi i tij, nëse nuk do ti kishte qëndruar besnik Romës. Edhe 100 kampion! / Oversport.tv