Gjysmëfinale ëndrrash në Roland Garros, Djokovic sfidon Alcaraz për një vend në finale

Një gjysmëfinale ëndrrash do të zhvillohet në Roland Garros, pasi të premten Novak Djokovic do të sfidojë Carlos Alcaraz për një vend në finalen e madhe të turneut francez.

Vuan, por kualifikohet në gjysmëfinale serbi që mposhti ditën e djeshme me rezultatin 3-1 (4-6, 7-6, 6-2, 6-4) rusin Karen Khachanov në një sfidë që zgjati 3 orë e gjysmë. Në çerekfinalen tjetër Carlos Alcaraz, numri një në renditjen botërore mundi lehtësisht 3-0 (6-2, 6-1, 7-6) grekun Stefanos Tsitsipas.

E vetmja përballje mes Djokovic dhe Alcaraz (gjysmëfinale në Madrid në vitin 2022) është fituar nga tenisti spanjoll. Sot do të luhen edhe 2 ndeshjet e mbetura çerekfinale të Roland Garros, përballjet Zverev-Etcheverry dhe Ruud-Rune, që do të përcaktojnë edhe çiftin e dytë gjysmëfinalist. / Oversport.tv