Holanda në Botëror, Turqinë dhe Ukrainën i pret faza “play off”

Holanda ia ka dalë të presë biletën direkte për Kupën e Botës “Qatar 2022” pasi mposhti me rezultatin 2-0 ekipin e Norvegjisë. Ekipi i Van Gaal luftoi deri në fund për të marrë tre pikët këtë takim dhe i gjeti ato vetëm në minutat e fundit të takimit. Ishte goli i  Steven Bergwijn ai që i dha avantazhin holandezëve në minutën e 84 të takimit. Ndërkohë në minutën e 91 ishte radha e Depay për të vulosur gjithçka.

Ndërkohë po në të njëjtin grup, Turqia u kualifikua për fazën “play off” pasi mposhti me rezultatin 2-1 Malin e Zi. Për turqit mjaftuan golat e Akturkoglu dhe Kokcu, për të neutralizuar golin e Beqiraj dhe për t’i dhënë tre pikët miqve.

Fazën “play off” e siguroi edhe Ukraina pasi mposhti Bosnjën në shtëpinë e saj me rezultatin 2-0. Ishin Zinchenko dhe Dovbyk ata që i dhanë fitoren ekipit të Petrakov. Në sfidën tjetër të grupit, Franca mposhti finlandën po me të njëjtin rezultat 2-0. Për “Gjelat” shënuan Karim Benzema dhe Kylian Mbappe duke i shuar edhe ëndrrat vendasve për një kalim të mundshëm në fazën “play off”.

Belgjika dhe Uellsi ndërkohë barazuan me rezultatin 1-1. Golit të De Bruyne ju përgjigj Moore duke ndarë kështu nga një pikë secili. Kështu edhe Uellsi siguroi fazën “play off”.  Në ndeshje të tjera Republika Çeke mposhti Estoninë me rezultatin 2-0 ndërsa Letonia fitoi 3-1 ndaj Gjibraltarit. Për Çekinë ishin Brabec dhe Sykora ata që i dhanë tre pikët. Për Letoninë shënuan Gutkovskis, Uldrikis dhe Krollis ndërsa të vetmin gol për Gjibraltarin e shënoi Walker.

EUROPEAN QUALIFIERS
HOLANDË-NORVEGJI 2-0
Shënues
: Bergwijn 84’, Depay 90+1’

FINLANDË-FRANCË 0-2
Shënues:
Benzema 66’, Mbappe 76’

UELLS-BELGJIKË 1-1
Shënues:
De Bruyne 12’ / Moore 32’

MALI I ZI-TURQI 1-2
Shënues:
Beqiraj 4’/ Akturkoglu 22’, Kokcu 60’

BOSNJE DHE HERCEGOVINA-UKRAINË 0-2
Shënues:
Zinchenko 59’, Dovbyk 79’

REPUBLIKA ÇEKE-ESTONI 2-0
Shënues:
Brabec 59’, Sykora 85’

GJIBRALTAR-LETONI 1-3
Shënues:
Walker 7’/ Gutkovskis 25’, Uldrikis 55’, Krollis 75’