Juventus është shpresëplotë që Cristiano Ronaldo do të qëndrojë

Zëvendës Presidenti i Juventusit, Pavel Nedved ka zbuluar se klubi po pret kthimin e Cristiano Ronaldos në stërvitje me pjesën tjetër të shokëve të tij të skuadrës, i cili do të vijë pasi të përfundojnë pushimet e yllit portugez.
Pasi përfundimit si golashënuesi më i mirë i Euro 2020, portugezi është duke shijuar pushimet dhe dhe do të raportojë përsëri në trajnimin e Juventusit më vonë gjatë verës.
Siç pretendoi Nedved në një intervistë për DAZN, Ronaldo nuk ka shprehur asnjë qëllim të largohet nga klubi këtë verë, me kontratën e tij deri në 2022. Ish-mesfushori i Juventusit gjithashtu zbuloi se kthimi i Ronaldos në Torino është planifikuar rreth 25 Korrik, me setin e Serie A për të filluar gati një muaj më vonë.

Besimi i Juventusit në të ardhmen e Ronaldos
Nedved nuk ishte drejtori i vetëm i Juventusit që foli se Ronaldo nuk ka tregar shenja se ai dëshiron të largohet, pasi drejtori sportiv i klubit Federico Cherubini gjithashtu shprehu besimin e tij se Ronaldo do të qëndrojë në Zonjën e Vjetër.
“Nuk kishte asnjë shenjë nga Ronaldo për mundësinë e largimit,” tha Cherubini.
“Ai nuk na ka dhënë asnjë shenjë se dëshiron të largohet. Ne po flasim për një lojtar i cili vitin e kaluar shënoi 36 gola në 44 ndeshje.
“Numrat nuk thonë gjithçka, por ato fshehin shumë realitete. Ne jemi të lumtur për këtë. Kur të përfundojë periudha e tij e merituar e pushimit, ai do të bashkohet me ekipin për para-sezonin.”

Një tjetër mundësi për të fituar Ligën e Kampionëve
Pas një sezoni të dobët, Juventus shkarkoi Andrea Pirlo dhe bindi ish-trajnerin Massimiliano Allegri të kthehej në klub.
Nën udhëheqjen e Allegri, Juventusi arriti dy finale të Ligës së Kampionëve në të kaluarën, por nuk ka arritut të ngrejë trofeun shumë të lakmuar.
Kjo ishte një nga arsyet pas lëvizjes së Ronaldos te Zonja e Vjetër, por Ronaldo nuk ka arritur ta drejtojë klubin drejt lavdisë evropiane siç ka bërë më parë katër herë me Real Madrid dhe një herë tjetër në Manchester United.
Mbetet për t’u parë nëse ai do të arrijë ta bëjë këtë sezonin e ardhshëm nën Allegri, pasi drejtorët e Juventusit janë të sigurt se ylli i tyre do të qëndrojë në ekip.