Kupa e Afrikës: Napoli paralajmëron veprime ligjore për të ndaluar lojtarët

Te Napoli po mendojnë të ndërmarrin veprime ligjore në rast se lojtarët do të shkojnë në Kupën e Afrikës. Lajmin e ka bërë të ditur vetë avokati i klubit Mattia Grassani në një intervistë për mediat lokale.


kliko mbi imazh për më shumë informacione rreth Mega Shorteut Tibo

Turneu do të zhvillohet në Kamerun muajin e ardhshëm, edhe pse rastet e COVID po rriten në të gjithë botën. Meqenëse Kameruni ka vetëm rreth 5% të popullsisë të vaksinuar, ekziston frika se kjo mund të kthehet në një ngjarje përhapëse për kontinentin dhe të gjithë botën e futbollit.

Klubet janë gjithnjë e më të shqetësuara me idenë për t’i lënë lojtarët e tyre të marrin pjesë në garë, duke përmendur shqetësimet shëndetësore.

“Duke marrë parasysh situatën epidemiologjike, mund të ketë veprime ligjore, sepse ky turne merr burime të vlefshme nga klubet”, tha avokati i Napolit, Grassani për CalcioNapoli24.

Është një moment i veçantë historik, kështu që do të ishte ndryshe nëse do të ndiheshim 99% të sigurt për situatën. Klubet investuan shumë para për nënshkrimin e lojtarëve si Victor Osimhen, kështu që nëse ai do të infektohej, do të ishte e vështirë për t’u përballuar.

Hapi i parë do të ishte veprimi ligjor për të parandaluar thirrjen, atëherë nëse do të kishte elementë konkretë për të paditur sepse standardet shëndetësore nuk janë të njëjta si në garat evropiane, atëherë mund të kishte më shumë apele për të fituar një përjashtim për lojtarët që luajnë në Europë”. /oversport.tv