Mourinho: Kemi vend për përmirësime, do të provojmë të fitojmë Konferencë Ligën

Në vigjilje të ndeshjes së parë të grupeve të Konferencë Ligës kundër Cska Sofias, Jose Mourinho kërkon të ulë entuziazmin: “5 fitore nuk janë 50. Nuk ka arsye për të qënë super optimist. Tifozët janë të lumtur, por duhet të jenë të ekuilibruar. Proçesi është vetëm në fillim”-ka thënë tekniku i Romës.

Në lidhje me objektivat portugezi ka thënë: “Jemi shumë larg fitimit të këtij turneu, por do ta provojmë. Objektivi i parë është fitimi i grupit”.

Fillimi shumë i mirë i sezonit nuk ndryshon mendimet e “Special One”. “Rezultatet pozitive janë të rëndësishme, ndihmojnë për zhvillimin e skuadrës, njërëzit dhe tifozët janë të lumtur, por edhe ata duhet të jenë të ekuilibruar, në sensin që duhet të kuptojnë se ky projekt ka vetëm 2 muaj që ka filluar. Të qëndrojmë të qetë, fakti se stadiumi është gjithmonë plot është diçka e bukur dhe shtyn autoritetet të kuptojnë se njerëzit duan ti kthehen normalitetit”.

Kundër bullgarëve do të ketë rotacion. “Do të bëj ndryshime në skuadër, krahasuar me atë që luajti ndeshjen e fundit. E rëndësishme është të ruajmë strukturën, pasi është i rëndësishëm një rezultat pozitiv. Calafiori do të luajë në vend të Vinës. Edhe një qendërmbrojtës do ta ndryshoj. Zaniolo është në 100% të formës”.

Në lidhje me formën e skuadrës portugezi shprehet: “Nuk jemi një skuadër perfekte, ka akoma punë për të bërë. Kemi bërë gabime, jemi një skuadër e përulur, të vetëdijshëm për problemet tona. Ndeshja e nesërme nuk është me eleminim direkt, do të ketë takime të tjera në këtë grup, që synojmë ta fitojmë. Historia e kohëve të fundit thotë se Roma ka arritur rezultate të mira përballë CSKA Sofias”. /Oversport.tv