Nga Lukaku tek Jovic e Di Maria, 11 futbollistët që debutuan me gol në Serie A

11 futbollistë kanë gjetur menjëherë golin në javën e parë të Serie A me skuadrat e reja. Për disa prej tyre ka qenë ndeshja e parë e karrierës në kampionatin Italian, të tjerë kanë ndryshuar fanellë, ndërsa Lukaku i rikthyer te Interi pas eksperiencës 1-vjeçare tek Chelsea. Më poshtë vjen lista e plotë e tyre:

1-Romelu Lukaku (Inter)

I ardhur në huazim për një sezon nga Chelsea për 8 milionë euro plus 4 bonuse, gjeti menjëherë rrjetën në minutën e 2-të duke zhbllokuar sfidën ndaj Leçes.

2-Adam Masina (Udinese)

U ble nga Watford për 5 milionë euro dhe u bë protagonist që në debutim. Ai shënoi golin e barazimit të përkohshëm 2-2, në sfidën ndaj Milanit.

3-Ademola Lookman (Atalanta)

U transferua në Bergamo për shifrën e 15 milionë eurove nga gjermanët e Laipzig. Realizoi golin që çoi shifrat në 0-2 në transfertën ndaj Sampdorias.

4-Aleksej Miranchuk (Torino)

Kaloi nga Atalanta në Torino si huazim me të drejtë blerje për 12 milionë euro. Gjeti golin në minutën e 43-të duke zhbllokuar sfidën ndaj Monzës.

5-Luka Jovic (Fiorentina)

Klubi nga Firence mori me parametër zero shërbimet e tij nga Reali i Madridit, por spanjollët do të përfitojnë 50% të çmimit të shitjes së tij në të ardhmen. Sulmuesi serb gjeti golin pas 34 minutave në debutimin e tij në Serie A, duke çuar Fiorentinën në avantazhin provizor 2-1 ndaj Cremoneses.

6-Rolando Mandragora (Fiorentina)

Kartoni i tij u ble nga Juventus për 8.2 milionë euro. Goli i tij në minutën e fundit, i ndihmuar nga gafa e portierit Radu, i dha fitoren Fiorentinës ndaj Cremoneses.

7-Ricardo Okereke (Cremonese)

I ardhur nga Club Brugge me titull definitiv pas huazimit tek Venezia. Sulmuesi nigerian gjeti golin pas 19 minutave duke barazuar përkohësisht sfidën ndaj Fiorentinës.

8-Assan Cessay (Lecce)

I ardhur te Lecce pas skadimit të kontratës me Zurich. Shënoi një gol shumë të rëndësishëm në minutën e 48-të duke barazuar provizorisht takimin ndaj Interit.

9- Khvicha Kvaratskhelia (Napoli)

I afruar si zëvendësues i kapitenit Lorenzo Insigne nga Dinamo Batumi, sulmuesi gjeorgjian e justifikon menjëherë besimin e teknikut Luciano Spalleti. 37 minuta lojë kanë mjaftuar për Kvaratskhelia që të realizojë golin e tij të parë në Serie A, në ndeshjen debutuese.

10- Thomas Henry (Hellas Verona)

Pas një sezoni relativisht të mirë në Serie A me Venezian, Henry transferohet te Hellas Verona për të zëvendësuar sulmuesin në largim Giovanni Simeone. Edhe pse ekipi i tij u mposht 5-2 ndaj Napolit, sulmuesi francez lë shenjën e tij duke realizuar golin e dytë për Veronën dhe të parin në debutimin e tij në Serie A me klubin e ri.

11- Angel Di Maria (Juventus)

Pas një kalvari të gjatë negociatash, Juventusi arriti të bindë Di Marian për t’u transferuar në Torino si një lojtar i lirë. Sulmuesi argjentinas pritet të jetë një lojtar kyç për “Zonjën e Vjetër” dhe e tregon menjëherë që në ndeshjen e tij të parë. /oversport.tv

Foto: Inter, Facebook