Pioli: Ndeshja me Romën vlen dyfish, por gara për Champions e hapur deri në fund

Trajneri i Milanit, Stefano Pioli ka folur në prag të ndeshjes delikate të kuqezinjve kundër Romës, e planifikuar të luhet në ‘Olimpico’ nesër në orën 18:00. Ndeshjen mund ta ndiqni direkt në Oversport dhe Tibo.

FATI NË DUART TONA E MILANIT – “Duhet t’i japim vazhdimësi paraqitjeve tona, duke u siguruar që ndeshja e radhës të jetë më e rëndësishmja. Dhe kështu është, ndeshja e nesërme vlen dyfish dhe duhet ta përballojmë me shpirtin dhe bindjet e duhura”.

TOP 4 – “Kemi tre ndeshje direkte, sa më shumë pikë do të marrim dhe aq më shumë mundësi do të kemi për të përfunduar në top 4, që është synimi ynë i madh”.

GJENDJA E GIROUD – “Ai është mirë, kishte nevojë për pak pushim, por tani është mirë dhe gati për të luajtur”.

FAZA E PARË KUNDËR ROMËS – “Ne i dimë karakteristikat e tyre. Por le të mos mendojmë shumë për ndeshjen e parë, duhet të jemi të kujdesshëm në ato situata ku Roma është e fortë”.

SHQETËSIMI NDAJ ROMËS – “Për 7 ndeshje në shtëpi në vitin 2023 ai nuk ka pësuar gol dhe ka lojtarë përpara që mund të shënojnë në çdo kohë. Ne do të duhet të përpiqemi të mbajmë kontrollin e ndeshjes”.

SKUADRA NË MOMENTET VENDIMTARE – “Jemi mirë, ka vullnet për të pasur një sezon të shkëlqyer. Gjithçka do të vendoset në këto ndeshjet e fundit, finalja e këtij sezoni duhet të na shohë ende si protagonistë. Pastaj ndeshjet duhet të luhen dhe të fitohen, por le të mendojmë për një ndeshjet me radhë përndryshe humbasim energjinë”.

GJENDJA E LEAOS – “Ai është një lojtar shumë i brendshëm. Pastaj në një sezon një lojtar nuk mund të jetë gjithmonë në 100%. Tani ai është mirë fizikisht dhe mendërisht, paraqitjet pozitive të japin kurajo dhe entuziazëm. Ne presim shumë prej tij”.

GJENDJA E IBRAHIMOVIC – “Ibra është më mirë, por nuk ka ende një diagnozë. Ai nuk do të jetë nesër atje, si dhe Pobega dhe Florenzi që ka temperaturë”.

ROLI I FANTAZISTIT – “Kjo varet nga mënyra se si ne duam ta ndërtojmë lojën. Të kesh lojtarë të gjithanshëm është e rëndësishme, e di që Bennacer dhe Krunic mund Të luajnë kudo pa probleme.”

RIKTHIMI I POBEGAS – “Ai ka ende dhimbje. Ai nuk është rikthyer të punojë në fushë ende, mendoj se kjo gjë do të ndodhë javën tjetër. Ai po bën mirë, ai po rritet mirë”.

MARËDHËNIA ME LEAON – “Për mua, të gjithë lojtarët e mi janë si fëmijët e mi. Unë flas shumë me ta dhe i dëgjoj sepse ata janë ende djem 20-vjeçarë. Leao është lojtari që ka qenë më shumë në zyrën time ndër vite dhe prandaj ka një lidhje më të fortë”.

RËNDËSIA E NDESHJES ME ROMËN – “Ndeshja e nesërme është ndeshje direkte. Do të jetë e rëndësishme për kampionatin, por jam i bindur se gara e Champions League do të qëndrojë e hapur deri në ditën e fundit”.

SYNIMI PËR VEND TË DYTË – “Është e kotë të mendosh për renditjen përfundimtare. Duhet të mendojmë për një garë në të njëjtën kohë, pastaj do të përmbledhim”.

BENNACER SI FANTAZIST – “Pozicioni i tij varet nga qëndrimi i kundërshtarëve. Ai është një mesfushor i kompletuar, atëherë do të jetë në dorën e lojtarëve të mi të kuptojnë se si të jenë më të rrezikshëm”.

MBROJTJA NDAJ ROMËS – “Ne bëjmë një mbrojtje të përzier. Ne pamë gabimet në ndeshjen e parë, por nuk është vetëm faji apo gabimi ynë që mund të vendoset nga këto situata. Roma shënoi për të gjithë nga goditjet e vendosura”, e mbylli fjalën e tij tekniku italian. /oversport.tv