Renditja e FIFA-s: Shqipëria “+3”, pozicion historik për Kosovën! Anglia në podium

Shqipëria ngjitet me tre shkallë në renditjen e FIFA-s për muajin shtator. Qeveria e futbollit botëror ka publikuar renditjen e përditësuar dhe fitoret me San Marinon dhe Hungarinë kanë pasur ndikimin e vet.

Skuadra e drejtuar nga Edy Reja tani pozicionohet në vendin e 66-të. Ngjitje edhe për Kosovën, që është ngjitur në vendin e 109-të në renditjen e FIFA-s.

Ky është pozicioni më i mirë i dardanëve ndonjëherë. Një muaj më parë Kosova ishte në vendin e 115-të. Skuadra e Challande e ka bërë këtë kapërcim pas fitores me Gjeorgjinë dhe barazimit me Greqinë.

TOP 10 – Belgjika nuk e lëshon vendin e parë, ndërkohë që e ndjek Brazili. Ka ndryshim në podium këtë herë, me Anglinë që ngjitet në vendin e tretë dhe sposton Francën një pozicion më poshtë.

Italia kampione e Europës mbetet në vendin e pestë, kurse Portugalia është ngjitur në vendin e shtatë, duke fituar “derbin” me Spanjën që zbret më poshtë.

Meksika e Danimarka mbyllin dhjetëshen, ndërkohë që për t’u përmendur është se Argjentina është sërish në vendin e gjashtë. / oversport.tv