Shkupi “prek” titullin, Shkëndija “frenohet” nga Akademija Pandev

Shkupi ka mposhtur Tikves me rezultatin 3-2 dhe pas barazimit 0-0 të Shkëndijës me Akademija Pandev e ka çuar diferencën me kuqezinjtë në 10 pikë.

Si zakonisht shënoi Adetunji, dy herë, pasi më parë Queven e kishte ndëshkuar Tikves me golin e parë. Miqtë u munduan ta hapin ndeshjen, pasi realizuan me Tojkov dhe Ngoba, por në fund dolën pa pikë.

Nga ekipet shqiptare fitores iu gëzua skuadra e Strugës. Me një gol të Bunjamin Shabanit mposhtën në transfertë skuadrën e Borec dhe mbajnë një distancë sigurie me skuadrat e poshtme të klasifikimit.

LIGA 1 MAQEDONI E VERIUT – JAVA 21

Borec-Struga 0-1
Shënues:
Shabani 50’

Shkupi-Tikves 3-2
Shënues:
Queven 41’, Adetunji (pen.) 57’, 86’ / Tojkov 77’, Ngoba 88’

Shkëndija-Akademija Pandev 0-0

Skopje-Rabotnicki 0-1

Pelister-Renova (e shtyrë)