Shtangen Dortmund dhe RB Leipzig, shqiponjat e Frankfurt nuk ndalen

Borussia Dortmund i ka dhënë një tjetër asist kryesueseve të Bayern Munich, pasi janë mposhtur sot dhe diferenca mes tyre ka shkuar 9 pikë. Hertha Berlin festoi ndaj verdhezinjve me rezultatin 3-2.

Dortmund shënoi i pari me Brandt, por Belfodil dhe më pas dy herë Richter i ccuan shifrat në 3-1 në 15 minutat e para të pjesës së dytë. Goli i Tigges për verdhezinjtë më pas nuk pati më vlerë, pasi Hertha Berlin e ruajti epërsinë dhe mori pikët e plota.

kliko mbi imazh për më shumë informacione rreth Mega Shorteut Tibo

Eintracht Frankfurt është ekipi tjetër që feston, pasi mundi Mainz me golin e Lindstrom dhe mori fitoren e tretë radhazi, që e ngjit në vendin e pestë me një pikë diferencë me Hoffenheim.

Këta të fundit bënë një hap fals në shtëpi kundër Borussia M’Gladbach. Miqtë shënuan të parët me Embolo dhe vetëm në shtesë Hoffenheim e shmangu humbjen me golin e Akpoguma. Fitore me shumë vlera mori edhe Union Berlin, në transfertë me Bochum.

Augsburg ngeci në shtëpi me vendin e fundit, Greuther Furth, kurse befasia tjetër ishte Arminia Bielefeldm, që mundi me rezultatin e pastër RB Leipzig.