Superiorja një kantier, ja të gjitha lëvizjet në merkato deri në këto momente

Ka nisur vrullshëm merkatoja në Shqipëri dhe të gjitha skuadrat e Superiores kanë bërë lëvizjet e tyre për të përforcuar skuadrën në prag të sezonit të ri. Ka “revolucion” te Vllaznia, Laçi dhe Kukësi ku largimet janë më të shumta se afrimet, të shumta kanë qenë edhe lëvizjet në pankinë në këto ditë të para të qershorit. Më poshtë janë të gjitha operacionet zyrtare në hyrje dhe dalje në merkaton e secilit klub të Superiores deri më tani.

Dinamo

Dinamo u rikthye në elitë këtë sezon, por akoma nuk ka zyrtarizuar ndonjë blerje të re në merkato, ndonëse tratativat janë të shumta. E vetmja gjë e sigurt në kampin blu është konfirmimi i trajnerit Dritan Mehmeti edhe në Superiore.

Blerje– Asnjë

Largime-Asnjë

Egnatia

Pasi siguroi një pjesëmarrje historike në Kupat e Europës, Egnatia ka nisur punën për tu paraqitur sa më denjësisht në Conference League. Deri më tani është ruajtur grupi i sezonit të kaluar dhe janë afruar Stivian Janku dhe Albano Aleksi.

Blerje– Stivian Janku, Albano Aleksi

Largime-Asnjë

Erzeni

Erzeni arriti të sigurojë qëndrimin në elitë, pasi mposhti në Play Out Korabin. Shijakasit nuk kanë zyrtarizuar asnjë operacion merkatoje si në hyrje edhe në dalje, madje edhe tekniku Deliallisi (që drejtoi skuadrën në ndeshjet e fundit) nuk është konfirmuar në stol.

Blerje– Asnjë

Largime-Asnjë

Kukësi

Shumë largime në kampin kuksian, ndërsa akoma nuk është konfirmuar në detyrë tekniku Hallaçi.

Blerje– Asnjë

Largime -Xhonson Ovusu, Shqiprim Taipi, Redon Dragoshi, Gjelbrim Taipi, Ebert Kardozo, Antonio Ilieski

Laçi

Revolucion edhe tek skuadra kurbinase, ku janë larguar shumë elementë cilësorë të sezonit të kaluar.

Blerje– Ronald Sobovale

Largime– Gentian Selmani, Marko Roganoviç, Rudolf Turkaj, Viktor Velkoski, Majkëll Babatunde, Mentor Mazrekaj, Vasil Shkurtaj

Partizani

Kampionët në fuqi të vendit do të nisin sezonin nën urdhrat e teknikut të ri Zekic, që zuri vendin e Colellas.

Blerje: Albers Keko, Pano Qirko (huazim për ndeshjet në Kupat e Europës)

Largime: Engjëll Hoti, Jozef Menich

Skënderbeu

Korçarët rikthehen pas një viti në Superiore, pasi fituan titullin sezonin e kaluar në Kategorinë e Parë. Konfirmohet në stol tekniku Ivan Gvozdenoviç.

Blerje: Asnjë

Largime: Shkëlzen Ruçi

Teuta

Diego Longo do të jetë trajneri i Teutës në edicionin e ri të Superiores.

Blerje: Asnjë

Largime: Albion Marku, Sherif Kallaku, Jurgen Goxhaj, Aleksandër Kuro, Ildi Gruda, Pano Qirko (huazim për ndeshjet në Kupat e Europës)

Tirana

Konfirmohet në krye të stolit të bardhebluve tekniku Shehi.

Blerje: Kaina Nunjesh, Gentjan Selmani

Largime: Kristjan Toshevski, Albano Aleksi

Vllaznia

Migen Memelli do të drejtojë skuadrën shkodrane në sezonin e ri. Vllaznia është një kantier i vërtetë, pasi të shumta janë largimet nga skuadra.

Blerje: Ildi Gruda, Eslit Sala, Darko Dodev

Largime: Liridon Latifi, Kaina Nunjesh, Dajan Shehi, Darko Bulatoviç, Arsid Kruja, Erdenis Gurishta, Herald Marku