Superkupa e Italisë sjell risi, do të përdoret sistemi gjysmë automatik offside

Superkupa e Italisë që do të luhet në Arabinë Saudite me përballjen mes Milanit dhe Interit do të sjellë risi në futboll italian. Serie A do të prezantojë për herë të parë Sistemin gjysmë automatik offside.

Për këtë vendim ka folur dhe Administratori i Serie A, Luigi De Siervo. “Është një ditë e rëndësishme, ne ishim liga e parë në botë që kishim teknologjinë e vijës së portës. E para që kishim sistemin VAR, dhe tani do të kemi offside gjysmë automatike.” – u shpreh Luigi De Siervo.

Pas Superkupës së Italisë, radha do të jetë e Serie A që do të përdorë këtë sistem duke filluar nga data 27 janar. Sistemi gjysmë automatik offside u përdor dhe nga FIFA me rastin e Kupës së Botës të luajtur në Katar. /oversport.tv