Surprizon Mourinho: Ky është formacioni që do të luajë kundër Napolit

Pas disfatës turpëruese ndaj Bodo/Glimt, Roma do të përballet ndaj Napolit kryesues në supersfidën që do të transmetohet drejtpërdrejtë në Oversport. Për këtë ndeshje ka folur edhe trajneri Jose Mourinho ka zbuluar edhe formacionin një ditë para ndeshjes dhe nuk e konsideroi këtë ndeshjes di një pikë kthese për Napolin.

“Nuk është një pikë kthese, ne po bëjmë një kampionat pozitiv, me paraqitje më pozitive sesa rezultatet. Kemi 15 pikë, por kemi merituar më shumë. Unë nuk mendoj për pikën e kthesës, unë mendoj për fitoren. Ndeshja është vështirë, ata i kanë fituar të gjitha ndeshjet dhe po bëjnë mirë”.

ZANIOLO DHE KARSDROP- “Ata janë gati për të luajtur, luan skuadra që ka luajtur për Juventusin”.

NEVOJA PËR NDRYSHIM- “Për mua një 6-1 me Napolin nuk do të fshijë asgjë, nuk do të fshijë gabimet e mia. Herën tjetër ekipi i zakonshëm luan me Bodo, dhe nëse dikush lëndohet është turp. Këtu ne punojmë shumë, por kemi pasur aq shumë dëmtime sa nuk i kam parë kurrë në jetën time. Një nga gjërat më të mëdha që duhet të përmirësojmë është kjo dhe ne punojmë me shumë shqetësim. Ndeshja e së enjtes i dha mundësinë për të pushuar disa djemve. Në Ukrainë bëra disa ndryshime, por ishin në fushë Smalling, Ibanez, Pellegrini, pra, ishim të balancuar. Me Bodo mendova të lë më shumë lojtarë të pushojnë, por bëra një gabim, më vjen keq”.

PROBLEMI I MADH I NDESHJES- “Nuk ka asnjë problem, e vetmja gjë që ka rëndësi është se në dy sezonet e fundit kemi përfunduar në vendin e gjashtë dhe të shtatë. Nëse këtë vit përfundojmë më lart dhe nuk fitojmë kundër emrave të mëdhenj, nuk është problem. Nesër do të përballemi me Napolin dhe do të përpiqemi të fitojmë”.

NDESHJA NDAJ NAPOLIT- “Napoli është një ekip i madh dhe do të jetë një ndeshje kundër një trajneri të madh. Do të jetë e vështirë për ne, por jo e lehtë për ta. Ne kemi lojtarë të mëdhenj dhe një trajner të madh. Do të kem kënaqësinë e jashtëzakonshme të përshëndes Spalletin”.

LOJTARËT- “Kur kishim katër fitore në katër ndeshje të Serisë A, thashë me shaka për San Pietro, nëse Chiellini lëndohet, luan de Ligt. Nëse Alex Sandro është i lodhur, luan De Sciglio. Ekipi ynë ka zgjidhje të nivelit në disa role. Në disa të tjera nuk ka dhe nuk fshihet. Ne po ndërtojmë një ekip, por duhet të ndërtojmë një skuadër dhe na duhet më shumë lëvizje në merkato, më shumë para dhe pronarët po bëjnë një përpjekje të pabesueshme për të përmirësuar klubin në të gjitha nivelet. Ata duhet të respektohen”. /oversport.tv