Tjetër hap fals i Milanit, kuqezinjtë ndalen në “Via del Mare” nga Lecce

Pas barazimit përballë Romës një javë më parë, Milani bën një tjetër hap fals në kampionat, pasi ndalet në “Via del Mare” në një tjetër barazim 2-2 nga Lecce. Kuqezinjtë luajnë shumë dobët në pjesën e parë, të cilën e mbyllin në disavantazh të 2 golave, por reagojnë në pjesën e dytë, arrijnë të barazojnë, por nuk përmbysin dot vendasit, që marrin rezultatin e 6-të pozitiv radhazi në kampionat. Milani pëson një goditje në luftën për titullin kampion, pasi diferenca me Napolin shkon në 9 pikë pas përfundimit të javës së 18-të të Serie A.

Milani nis shumë keq sfidën dhe pëson menjëherë gol në “Via del Mare”, pasi Theo Hernandez shënon një autogol në portën e tij. Kuqezinjtë nuk arrijnë të reagojnë dhe është sërish Lecce që gjen rrugën e rrjetës, kësaj radhe me Baschirotto, që shënon një gol me kokë. Një pjesë e parë për tu harruar për kuqezinjtë e Piolit dhe e dominuar nga vendasit.

Pioli hedh në fushë Dest dhe Messias në pjesën e dytë në vend të Theo dhe Selemaekers. Milani ndryshon fytyrë dhe arrin që të rihapë ndeshjen në minutën e 58-të me Leaon. Tani janë miqtë ata që dominojnë dhe arrijnë të barazojnë shifrat me Calabrian.

Milani hidhet në sulm në kërkim të golit të avanatazhit, Messias godet shtyllën, por edhe Lecce i afrohet golit të avantazhit me Gallo dhe Strefezza. Pavarësisht përpjekjeve të “djallit” rezultati i kësaj sfide nuk ndryshon.

Pas barazimit përballë Romës, kuqezinjtë ndalen sërish në një barazim 2-2 dhe humbasin terren ndaj kryesuesve të Napolit, që tashmë kanë një avantazh prej 9 pikësh. Lecce merr një pikë të çmuar dhe ngjitet në kuotën e 20 pikëve. / Oversport.tv

Foto: AC Milan Twitter