Xhemaili ndan shortin e Botërorit për Klube, Chelsea e nis nga gjysmëfinalja

Është hedhur sot shorti për Kupën e Botës për Klube në Zyrih, Zvicër. Kështu kampioni i Europës, Chelsea do ta nisë këtë kompeticion nga faza gjysmë finale që do të dalë nga ndeshjet e tjera të kompeticionit.

Kështu ndeshja e parë do të jetë Al Jazira kundër Auckland City, të cilët do të përballen në raundin e dytë me fituesin e ndeshjes Al Ahly-Monterrey.

Në ndeshjen tjetër të këtij raundi do të jetë Al Hilal përballë fituesit të sfidës hapëse midis Al Jazira dhe Auckland City.

Më pas do të zhvillohen gjysmëfinalet ku fituesi i ndeshjes së dytë midis Al Ahly-Monterrey do të ketë përballë fituesit e Copa Libertadores, Palmeiras. Nga ana tjetër Chelsea do të përballet me fituesin e ndeshjes midis Al Hilal dhe Al Jazira ose Auckland City.

Kampionët e botës për klube të vitit 2021 do të kurorëzohen pas finales që do të zhvillohet më 12 shkurt. Turneu do të zhvillohet në Emiratet e Bashkuara Arabe për herë të parë që nga viti 2018.

I ftuar për të hedhur shorteun ishte edhe Blerim Xhemaili i cili hapi goglat që përcaktuan ndeshjet e kompeticionit. /oversport.tv